Dopis od Jany - Kenya 65

Jane, co bys dělala, kdyby tě v noci přepadli lupiči? – No, to nevím… co bys dělal ty? – Utíkal bych.

Kdybys neměla žádné peníze, co bys dělala? – Asi bych si půjčila od rodiny… - Ale co kdyby i tvoje rodina neměla peníze? – Tak bych si půjčila od přátel a známých… - Ale co kdyby i oni neměli žádné peníze?

Co bys dělala, kdybys neměla co k jídlu? – Asi bych požádala někoho známého… - Ale co kdyby i ten člověk neměl nic?

Otázky malého Johna spočívají v tom, že se vždy zeptá na něco, co člověk vůbec nečeká, co by se ale mohlo stát. Někdy život bereme tak, že počítáme s věcmi, které jsou okolo nás… s jídlem, domem, který máme, školou, do které chodíme, prací, kterou máme… ale ono to zas tak samozřejmé není. Zde v Keni si člověk uvědomí, že věci, které máme, také vůbec nemusíme mít. Vše jsme dostali, a to z milosti Boží.

Výzdoba na škole je hotová. Celý pátek jsem zdobila chodbu u nejnižších ročníků a kolegyně byla nadšená… sama jsem si to velmi užila a její radost mi udělala také radost. Ten den mě ještě jiná kolegyně oznámila, že pro ně napíšu do každé třídy hodnoty, které škola propaguje. Z časových důvodů jsem ale odmítla. Překvapilo mě i to, že se mě ani nezeptala, ale počítala s tím… Dávám ale přednost Domovu a zdobení chodeb tam. Nyní pracuji na předposlední malbě v jídelní hale. Brzy vám ukážu obrázky.

Spoustu dětí mi připomíná, že už příští týden odjíždím… nemohu tomu uvěřit, už příští týden… čas zde v Domově běží tak rychle, že už je polovina června a já odjíždím. Jsem ale na toto načasování Bohu vděčná, protože mi tu už někdy docházejí síly. Děkuji všem, kdo se na nás zde modlíte. Bůh vyslýchá modlitby spravedlivých.

 

Trávím teď s dětmi každou jejich volnou chvíli. Na škole už jsem přestala učit, protože děti mají zkoušky a v každé třídě jsou nyní dva praktikanti. Jdu tam ale v pátek do hudebního kroužku a příští týden plánuji zajít do každé třídy, kde jsem vyučovala, a rozloučit se s dětmi. Ráda bych dala každému žákovi bonbon a i pro kolegy bych ráda něco přinesla, co, ale zatím nevím. Můžete se se mnou modlit za nastávající dny, abychom se s dětmi ještě navzájem užily a aby Bůh tyto poslední dny požehnal a použil si je. Děkujeme!