Jarní bazárek pomůže Naději

8.3.2014    Svitavský deník    str. 1   Titulní strana

        Litomyšl   

Litomyšl – Dobročinný bazárek potřeb pro rodiny s dětmi se konal v novém kostele církve bratrské už potřetí. Tentokrát vybrané peníze podpoří nízkoprahové středisko pro děti a mládež Naděje v Litomyšli.

...2

 

Region| Východní Čechy

28.3.2014    Svitavský deník    str. 2   Svitavsko

    (jš)    Litomyšl   

Bazárek v novém kostele má charitativní přesah. Tentokrát výtěžek zůstane ve městě

 

Litomyšl – Dobročinný bazárek potřeb pro rodiny s dětmi se konal v novém kostele církve bratrské už potřetí. Tentokrát vybrané peníze podpoří nízkoprahové středisko pro děti a mládež Naděje v Litomyšli.

                „Začali jsme před rokem na jaře. Druhý bazárek jsme organizovali na podzim a tentokrát máme opět jarní,“ zavzpomínala Jana Kašická, koordinátorka bazárku.

                Z této akce s charitativním přesahem už se tedy stala téměř tradice. „Tradice to zatím je,“ potvrdila Jana Kašická a dodala: „Uvidíme, jestli budeme mít síly organizovat ho dvakrát ročně, zatím takovou vizi máme. Je kolem toho velká spousta práce, ale když pak vidíme nadšení lidí a jejich pozitivní reakce, přesvědčí nás to, že do toho zase půjdeme.“

 

Nakoupí i pomůže

 

Bazárek nakupující nadchl nepřeberným výběrem oblečení pro děti do přibližně deseti let. K tomu nechybělo několik kočárků, sedačky, hračky, knihy, ale také kosmetika a spousta dalšího zboží.

                „Zatím jsem vybrala boty pro starší dceru i pro mladší, dvě trička a kabelku,“ svěřila se Lenka Hájková a pokračovala: „Nejvíc tady toho mají pro nejmenší děti. Pro ty je tady snad úplně všechno. Pro ty starší hledám, hledám, ale něco jsem také našla.“

                Jak sama prozradila, nebyla v novém kostele pouze za nákupem. Bazárek by se neobešel bez dobrovolníků, kteří pomáhají s bezproblémovým průběhem. Jedním z nich byla právě mladá maminka Lenka Hájková. „Zúčastnila jsem se už úplně prvního ročníku dobročinného bazárku. Letos jsem se dokonce přihlásila jako dobrovolník. To znamená, že tady hlídám, přerovnávám a urovnávám prodávané věci. Jednoduše pomáhám a přitom i zároveň sama nakupuji. V minulých ročnících jsem tu byla jen jako nakupující,“ vyprávěla dobrovolnice.

 

Z Afriky k nám

 

Stejně tak jako minule i letos platilo, že celý výtěžek z nových věcí, které darovali sponzoři, a patnáct procent z ceny bazarového zboží pomůže dobré věci. Minule výtěžek pomohl sirotčinci v Nairobi.

                „Nakoupili tam za ně různé školní potřeby pro děti nebo i hračky. Pro tamní děti je velký zážitek, když mají svého plyšáka. Není to jako u nás, že se válí v každé domácnosti. Například k narozeninám za to dětem koupí plyšáka, takže to smysl má,“ přiblížila koordinátorka bazárku.

                Letos zůstane celý výtěžek v Litomyšli. Sirotčinci se podařilo sehnat finance i z jiných zdrojů, proto organizátoři bazárku uznali, že v současnosti tam není taková potřeba. „Také nám někteří sponzoři argumentovali, že by radši podporovali něco místního. A protože Naděje je úzce spolupracující zařízení s naší církví, tak jsem se rozhodli podpořit je,“ vysvětlila Jana Kašická.

                Naděje všechny finance, které získá prostřednictvím dobročinného bazárku, použije na podporu volnočasových aktivit dětí.

 

Foto popis| TŘETÍ DOBROČINNÝ BAZÁREK pro rodiny s dětmi nabídl velké množství nového i použitého zboží.

Foto autor| Foto: Deník/ Jitka Šteflová

Region| Východní Čechy